Domov > Psychické zdravie
Psychické zdravie
Ako chápať psychické zdravie?
Svetová zdravotnícka organizácia opisuje psychické zdravie ako stav, kedy si uvedomujeme vlastné schopnosti, dokážeme sa vyrovnávať s každodenným stresom, produktívne pracovať a podieľať sa na fungovaní našej komunity.
Každý máme možnosť aktívne ovplyvňovať a zlepšovať svoju psychickú pohodu.
Psychické zdravie je chápané ako schopnosť kognitívne*), emočne a spoločensky fungovať. To, ako premýšľame, cítime a nadväzujeme vzťahy je veľmi dobrým ukazovateľom nášho psychického zdravia.
*)kognitívny – spojený s myslením, učením a poznávaním
Psychické zdravie
· je viac než neprítomnosť psychického ochorenia,
· je neoddeliteľnou súčasťou celkového zdravia,
· je ovplyvňované množstvom faktorov.
Existuje množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú naše psychické zdravie. Psychické zdravie je preto veľmi komplexná záležitosť. Každý sa ale môže na zlepšovaní svojho psychického well-beingu aktívne podieľať. Vďaka pozornosti, ktorú venujeme svojej psychickej pohode, môžeme rovnako tak venovať potrebnú starostlivosť jej zlepšeniu.
Čo je to well-being?
Well-being sa niekedy prekladá ako ‘‘psychická pohoda‘‘. V slovenskom slove ‘‘pohoda‘‘ ale môžeme vnímať určitú pasivitu – som v pohode a nič pre to nemusím urobiť. S well-beingom je to iné, často sa človek musí snažiť, aby mohol čeliť psychickým nárokom, s ktorými sa v živote stretáva. Na týchto stránkach preto používame najčastejšie slovo ‘‘well-being‘‘, hoci sa tu môžete stretnúť aj so slovom ‘‘pohoda‘‘.
Kľúčom k duševnému well-beingu nie je vyhýbanie sa stresujúcim situáciám, negatívnym pocitom či problémom. Psychický well-being nám pomáha zvládať stresujúce situácie, ktoré život prináša. Náhle náročné situácie, stres, problémy v práci, škole, partnerskom vzťahu alebo strata blízkej osoby, môžu narúšať naše psychické zdravie. Avšak stratégie a spôsoby, ktoré v priebehu života nadobúdame a ktoré si osvojujeme, sme potom schopní pri takých situáciách využiť vo svoj prospech.
Ľudia, ktorí zažívajú psychické problémy alebo psychické ochorenie, môžu nachádzať novú rovnováhu fungovania a dosiahnuť psychický well-being.
Kompas psychického zdravia
Psychické zdravie nie je opakom psychického ochorenia. Preto ho je možné prirovnať k oblasti na mape, ktorá je rozdelená dvomi osami. Štyri základné smery a štyri oblasti nám tak naznačujú, že psychické zdravie je dynamické a môže mať rôzne podoby.
Oblasť severovýchodná vyznačuje územie, kde sa nachádza človek, keď nemá žiadne diagnostikované psychické ochorenie a zároveň sa psychicky cíti a funguje dobre.
Oblasť juhovýchodná vyznačuje územie, kde sa nachádza človek, ktorý má diagnostikované psychické ochorenie, vďaka liečebnému procesu sa však cíti a funguje dobre. Môže to byť napríklad človek s psychotickým ochorením, ktorý v liečbe nachádza novú rovnováhu fungovania.
Oblasť juhozápadná vyznačuje územie, kde sa nachádza človek, ktorý má diagnostikované psychické ochorenie a zároveň sa psychicky necíti a/alebo nefunguje dobre. Môže to byť napríklad človek v akútnej fáze psychotického ochorenia. Napríklad človek v mánii, ktorý sa síce cíti skvelo, ale nefunguje dobre.
Oblasť severozápadná vyznačuje územie, kde sa nachádza človek, ktorý nemá diagnostikované psychické ochorenie a zároveň sa psychicky necíti a/alebo nefunguje dobre. Môže to byť človek, ktorý sa vyrovnáva s nejakou ťažkou životnou situáciou. Tento stav môže byť prechodný, niekedy ale môže naznačovať začiatočnú fázu psychického ochorenia.
Nech sa už kdekoľvek nachádzate podľa kompasu, v kontexte psychického zdravia je za každých okolností možné smerovať na východ, teda k optimálnemu well-beingu. Mnoho ľudí po celom svete absolvovalo cestu z miest, kde boli ‘‘psychicky na dne‘‘, a možno sa aj pokúsili si ublížiť, ale dnes žijú šťastný a naplnený život, cítia sa a fungujú dobre. Ďalší ľudia na sebe museli pracovať, aby zmenili svoje prežívanie, cítenie a myslenie, a tým zlepšili svoju kvalitu života. Zvládnete to tiež. Možno budete prekvapení, aké veľké zmeny môžu niekedy priniesť aj celkom malé veci – napr. dodržiavanie pravidiel zdravého spánku.
V spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví Českej republiky viac informácií k téme psychického zdravia nájdete na www.opatruj.se