Domov > Organizácie v oblasti duševného zdravia
Organizácie v oblasti duševného zdravia
Pokiaľ ste Vašu organizáciu nenašli medzi hore uvedenými, prosím, kontaktujte nás na e-mailovej adrese: rvdz@health.gov.sk
Úzkostné poruchy sa vyznačujú pretrvávajúcimi strachmi a obavami, ktoré obmedzujú schopnosť hrať sa, učiť sa a byť v spoločnosti ostatných.
Úzkosť sa môže prejaviť aj telesnými príznakmi, ako je bolesť brucha, búšenie srdca, pocit nevoľnosti, bolesť na hrudi, skrátené dýchanie a chvenie rúk.
Úzkosť tiež spôsobuje intenzívne emócie a pocity, častý plač alebo problémy so spánkom.
This will close in 0 seconds
V porovnaní so svojimi vrstovníkmi majú deti s ADHD výrazne väčšie problémy s pozornosťou, impulzívnym jednaním*), hyperaktivitou (zvýšenou fyzickou alebo psychickou aktivitou), prípadne kombináciou týchto prejavov.
This will close in 0 seconds
S poruchami príjmu potravy sa spája skreslený spôsob premýšľania o telesnej hmotnosti a úbytku hmotnosti a narušené stravovacie návyky, ktoré môžu vyústiť v život ohrozujúce fyzické komplikácie.
This will close in 0 seconds
Depresia je pretrvávajúci pocit smútku a straty záujmu, ktorý narušuje schopnosť dieťaťa fungovať a interagovať s druhými. Bipolárna porucha vyúsťuje v extrémne výkyvy nálad medzi depresiou a extrémnym emočným nabudením či konaním, ktoré môže byť riskantné až nebezpečné.
*) impulzívne správanie – správanie, ktoré nie je premyslené, býva predčasné, neprimerane riskantné alebo nevhodné s ohľadom na situáciu.
This will close in 0 seconds
Autizmus je spektrum príznakov, čo znamená, že sa prejavuje veľmi rôznymi spôsobmi. Existujú však určité rysy, ktoré sa v určitej miere prejavujú u väčšiny jedincov s autizmom.
This will close in 0 seconds
PTSD predstavuje dlhodobú emočnú záťaž, úzkosť, stresujúce spomienky, nočnú moru, narušené správanie, a to v nadväznosti na traumatické alebo vysoko stresujúce životné udalosti.
This will close in 0 seconds
Schizofrénia je porucha vnímania a myslenia, ktorá spôsobuje halucinácie, bludy (pevné, ale falošné presvedčenia, ktoré sú v rozpore s realitou), narušené myslenie a konanie.
This will close in 0 seconds
S pocitom úzkosti sa v nejakej fáze života stretol alebo stretne každý z nás. Úzkosť je do istej miery prirodzeným stavom. Úzkosť nám pomáha lepšie sa sústrediť alebo čeliť nebezpečnej situácii, ktorá nám hrozí. Skutočným problémom sa stáva, vtedy, keď sa objavuje stále častejšie a pokiaľ nepramení z konkrétnej situácie. Úzkosť je zložitá kombinácia emócií zahŕňajúcich strach a zlé predtuchy. Často je sprevádzaná fyzickými príznakmi, ako búšenie srdca, pocit nevoľnosti, bolesť na hrudi, skrátené dýchanie a chvenie rúk. Úzkosť môže byť akútna, trvať krátko alebo dlhodobo. Intenzita úzkosti je rôzna, od ľahkého nepokoja až po stav paniky.
This will close in 0 seconds
Depresia je v dnešnej dobe veľmi skloňovaným pojmom. Depresia býva diagnostikovaná u jedincov, ktorí zažívajú dlhodobý prepad nálady a je pre nich ťažké až nemožné prežívať radostné chvíle. Jedná sa o závažnú, dlhotrvajúcu poruchu psychiky prejavujúcu sa zníženým až vymiznutím schopnosti prežívať potešenie, poklesnutými náladami a patologickým smútkom. Dotyčný pociťuje často zmar a beznádej, nedostatok motivácie, neschopnosť cítiť potešenie a taktiež úzkosť a osamotenosť, pocity bezcennosti alebo viny, malú sebadôveru, únavu, zhoršenú pozornosť a sústredenie. Niekedy môže byť viditeľná zvýšená agresia. Pokiaľ pociťujete príznaky depresie alebo úzkosti, pozrite sa do sekcie starostlivosť o seba na tipy, čo môžete pre seba urobiť. V prípade, že cítite, že na to sami nestačíte, požiadajte o pomoc. Zoznam kontaktov na odborníkov nájdete v sekcii Mapa podpory.
This will close in 0 seconds
Diagnózou poruchy príjmu potravy bývajú označení jedinci s nezdravým spôsobom premýšľania o jedle a vzťahu k svojmu telu, a to aj na úrovni nezdravých pocitov, správania a návykov.
This will close in 0 seconds
Bipolárna porucha býva diagnostikovaná u jedincov, ktorí prechádzajú obdobiami extrémne nízkej (depresívnej) a/alebo extrémne vysokej (manickej) nálady.
This will close in 0 seconds
Obsedantno–kompulzívna porucha je ochorenie sprevádzané vtieravými myšlienkami a nutkavým správaním.
This will close in 0 seconds
Posttraumatická stresová porucha sa môže rozvinúť u osôb, ktoré zažili traumatickú udalosť, v dôsledku ktorej došlo k rozvinutiu nepríjemných a obťažujúcich symptómov.
This will close in 0 seconds
O poruchách osobnosti možno hovoriť u ľudí, ktorých osobnostné rysy negatívne ovplyvňujú každodenné fungovanie, často vo vzťahoch s druhými ľuďmi.
This will close in 0 seconds
Porucha prispôsobenia spoločne so zmiešanou úzkostnou poruchou a depresívnym ladením je častejšie známa ako situačná depresia. Často ide o reakciu jedinca na závažný stres. Vyskytuje sa, ak jedinec nie je schopný sa prispôsobiť alebo zvládnuť určitú životnú situáciu. Prejavuje sa subjektívnou tiesňou a ďalšími poruchami emócií, ktorých rozvoju predchádza stresová udalosť alebo udalosti.
This will close in 0 seconds
Ľudia trpiaci psychózou vnímajú svet odlišným spôsobom ako ostatní. Vnímanie sveta ľudí trpiacich psychózou sa líši od vnímania ostatných halucináciami, bludmi alebo obidvomi.
This will close in 0 seconds
Sebapoškodozovacie a samovražedné tendencie sú indikátorom závažnej krízy duševného zdravia. Obzvlášť je nutná v prípade týchto problémov čo najskoršia pomoc, aby bolo zaistené bezpečie jedinca.
This will close in 0 seconds
 
This will close in 0 seconds
This will close in 0 seconds