Domov > Starostlivost o psychické zdravie > Spánková hygiena
Spánková hygiena
Zdravý spánok
Spánok je jednou zo základných ľudských potrieb. Priemerne strávime jednu tretinu nášho života spánkom. Naše zdravie, množstvo energie a všeobecná spokojnosť závisí od jeho kvality.
Jedným z prvých krokov k dosiahnutiu kvalitného spánku je pravidelnosť. Zaspávať a prebúdzať sa každý deň v rovnakú dobu pomáha k vytvoreniu spánkového návyku, zlepšuje náš denný biologický rytmus, uľahčuje zaspávanie a znižuje prebúdzanie sa počas noci.
- Vyberte si pravidelný čas prebúdzania a čas zaspávania, ktorý bude ľahké dodržiavať a ktorý vám umožní dostatočne dlhý spánok.
- Pre zistenie optimálnej dĺžky spánku je možné si zopár týždňov viesť spánkový denník. Ráno po prebudení si zapíšte, v akom čase ste išli spať, ako dlho vám trvalo zaspať (aspoň približne), koľkokrát a na ako dlho ste sa v noci prebudili a v akom čase ste sa ráno zobudili a vstali z postele. Spočítajte si priemernú dobu spánku za noc a pridajte 30 minút naviac pre zistenie vášho nového spánkového okna.
- Väčšina dospelých potrebuje 7 až 9 hodín spánku. Deti a dospievajúci viac.
Najťažšie, ale aj najdôležitejšie je dodržať nový spánkový rozvrh, a to najlepšie počas pracovného týždňa a cez víkend. Na začiatku môže byť ťažké zvyknúť si na nový spánkový režim. Je to normálne. Pokiaľ je ťažké dodržať novú rutinu 7 dní v týždni, tak aj 4 dni môžu priniesť zmenu.
Pravidlá spánkovej hygieny:
Denný režim
- Buďte aktívny, nezabúdajte na každodenný fyzický pohyb.
- Snažte sa tráviť čo najviac času vonku na prirodzenom svetle.
- Obmedzte konzumáciu mastných a sladkých jedál, energetických nápojov, alkoholu a tabakových výrobkov.
- Majte na pamäti, že poobedňajšie zdriemnutie môže zhoršiť nočné zaspávanie. Pokiaľ poobedňajší spánok potrebujete, nespite viac ako 30 minút. Najviac osviežujúce je krátke zdriemnutie.
- Ľahnite si a vstávajte každý deň približne v rovnakom čase (tolerancia 30 min.), vrátane víkendu.
Večer
- Vyhýbajte sa ťažkým, sladkým či silno koreneným jedlám, ale aj hladu. Optimálne je naposledy jesť 3 hodiny pred tým, ako si ľahnete.
- Nepite kávu, čierny či zelený čaj alebo energetické nápoje od neskoršieho poobedia.
- Obmedzte večerné pitie alkoholu.
- Nefajčite. Obzvlášť nie tesne pred zaspaním alebo počas nočného prebúdzania.
- V dobe ľahnutia neriešte závažné pracovné ani osobné záležitosti, ktoré vám budú brániť v zaspávaní.
- Pred spaním sa vyhnite práci na počítači, tabletu, sledovaniu TV alebo iných elektronických médií. Elektronické médiá sú zdrojom modrého svetla, ktoré môže znížiť vašu potrebu spať.
- Pre podporu pokojného zaspávania zvoľte relaxačné cvičenie, prechádzky a podobné aktivity.
Spálňa
- V miestnosti na spanie minimalizujte hluk a svetlo. Dôkladne zatemnite okná.
- Zaistite vhodnú teplotu (najlepšie medzi 18 a 20 °C).
- Posteľ a spálňu užívajte výhradne k spánku a sexuálnym aktivitám. Obmedzte tu všetky iné činnosti ako napríklad sledovanie televízie, práca na počítači, konzumácia jedla.
Pokiaľ sa vám nepodarí zaspať do 30 minút, radšej vstaňte a zamerajte sa na inú pokojnú činnosť. Znovu si skúste ľahnúť, až keď sa budete cítiť unavení.
V spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví Českej republiky viac informácií k téme spánkovej hygieny nájdete na opatruj.se