Domov > Psychická porucha
Psychická porucha
Čo je psychická porucha?
Psychická porucha sa používa k popisu takých problémov v oblasti psychického zdravia, ktoré závažným spôsobom obmedzujú schopnosť človeka dobre sa cítiť a dobre fungovať v súlade so sebou samým a so svojím okolím.
Odhaduje sa, že viac než 25 % dospelých za svoj život prejde psychickou poruchou a približne 20 % detí čelí problémom v oblasti psychického zdravia. Taktiež minimálne 70 % problémov v oblasti psychického zdravia sa navyše prvýkrát prejaví v detstve alebo dospievaní. Príčin psychických porúch býva viac a svoju úlohu hrajú najrôznejšie rizikové faktory ako osobnostné rysy, či vlastnosti, spoločenské faktory a prostredie, v ktorom človek žije.
Tí, ktorí sa stretávajú s psychickým ochorením, môžu vyžadovať pomoc a starostlivosť odborníka. Liečba (napr. terapia) môže zlepšiť príznaky a fungovanie jedinca, môže pomôcť predchádzať opakovanému návratu príznakov a môže pôsobiť ako prevencia negatívnych dopadov poruchy na psychický well-being.
Liečba, starostlivosť a podpora človeka s psychickým ochorením sa zameriava na nastolenie psychickej pohody a rovnováhy. Prvé príznaky psychickej poruchy alebo prvá diagnóza, môžu byť desivé a môže byť veľmi náročné sa s nimi vyrovnať. Preto je dôležité pamätať si, že včasná pomoc a podpora môže zaistiť lepší priebeh uzdravenia a znovu nájdenie psychickej pohody.
V spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví Českej republiky viac informácií k téme psychických porúch nájdete na www.opatruj.se